فواید بوتاکس بسیار زیاد است . بوتاکس مزایای جسمی و روانی بسیاری را برای زنان و مردان در سنین مختلف به همراه دارد. اگر فردی بخواهد بدون جراحی ظاهر خود را بهبود ببخشد و جوان تر به نظر برسد، بوتاکس یک پیشنهاد عالی است. بوتاکس با روش تزریق غیرتهاجمی باعث فلج شدن و ار کار افتادن عضلات می شود . به همین دلیل می تواند چین و چروک را کاهش دهد. از بوتاکس علاوه بر کاربردهای زیبایی می توان برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل، اختلال عملکرد عضلانی، بی اختیاری مثانه یا روده، درد گردن و مشکلات چشم نیز استفاده کرد.

مزایای اصلی بوتاکس چیست؟

اکثر بیماران فکر می کنند بوتاکس یک درمان تزریقی است که در درجه ی اول برای مقابله با علائم و نشانه های پیری استفاده می شود، درحالیکه کاربردهای زیادی برای بوتاکس وجود دارد که افراد را متعجب کند. منشأ بوتاکس از نوروتوکسین (باکتری کلستریدیوم بوتولینوم) است که گاهی در خاک نیز یافت می شود. این باکتری می تواند باعث بوتولیسم (مسمومیت غذایی فلج کننده) هنگام بلع شود. با این حال، در دهه 1970 بوتاکس به عنوان درمان دارویی برای انواع بیماری های جسمی به دنیای پزشکی معرفی شد. در ابتدا دانشمندان با تزریق بوتاکس به درمان بیماری چشم های متقاطع (استرابیسم) پرداختند که این تزریق باعث شد که عضله ی پیشانی که بین دو چشم قرار دارد (گلابلا) ضعیف شود و به تدریج علائم بیماری برطرف شد.

بوتاکس از کجا آمده است؟

ماده ی مصرفی بوتاکس در موارد آرایشی و زیبایی برگرفته از توکسین بوتولینوم خالص نوع A است. در سال 1989، بوتاکس برای مصارف پزشکی مانند درمان چشم های متقاطع و تسکین اسپاسم گردن یا انقباض مصوب شد و از سال 2002 تاکنون مورد تأیید FDA قرار گرفته است. تزریق بوتاکس امروزه برای کاهش میزان سردرد میگرنی (مدیریت میگرن) نیز بسیار مفید است. همچنین قبل از ایجاد خطوط ریز و چین و چروک نیز می توان از آن به عنوان یک اقدام پیشگیرانه کننده استفاده کرد؛ زیرا با جلوگیری از تماس پوست با حرکات مکرر عضلانی، می توان روند پیری را کند کرد.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

بوتاکس، بدون توجه به اینکه برای چه شرایطی استفاده می شود، یک تنظیم کننده عصبی محسوب می شود. این بدان معناست که سم به طور موقت گروه های عضلانی خاصی را با دقت هدف قرار می دهد و آنها را فلج می کند. حرکات عضلانی طی چند ماه مجدد برمی گردند و به همین دلیل بوتاکس یک روش عالی است که هیچ زخم یا آسیبی به پوست یا بافت عضلات نمی زند.

درمان تعریق با بوتاکس

بوتاکس از آزاد شدن یک نوع انتقال دهنده عصبی که فعال کننده ی عضله است و استیل کولین نامیده می شود، جلوگیری می کند و فعالیت عضلات را در ناحیه مورد نظر برای مدت کوتاهی متوقف می کند. اعصاب طی چند ماه به آرامی احیا می شوند و در نهایت باعث ظهور مجدد خطوط می شوند.

تزریق بوتاکس حدود 2 هفته زمان می برد تا به نتایج مطلوب برسد و حدود سه تا شش ماه ماندگاری دارد.

مهم ترین فواید بوتاکس

 • به بیماران کمک می کند تا ظاهر و احساس بهتری داشته باشند

بوتاکس باعث شل شدن عضلات خاصی در پیشانی می شود و چین و چروک ها را کاهش داده و یا از بین می برد. از آنجا که فرد دیگر نمی تواند به عمد یا ناخودآگاه ابروهای خود را چروک کند زیرا عضلات منقبض نمی شوند، ظاهر فرد جوان نگه داشته می شود. اگر فردی بخواهد حالت طبیعی صورت و حرکات عضلات وی حفظ شود می توان از دوزهای کمتر بوتاکس استفاده کرد.

 • لیفت صورت بدون انجام عمل جراحی

کاهش وزن، پیری و بیماری های مزمن ضررهای زیادی را به بدن وارد می کند. در این حالت توصیه می شود که مانند از درمان بوتاکس  به همراه فیلر استفاده شود که نتیجه ی آن لیفت صورت بدون جراحی است. در طی این درمان، اقدامات پیشگیرانه برای کمک به تأخیر در ایجاد اثرات پیری انجام می شود.

 • کاربردهای پزشکی
 • مدیریت میگرن برای کاهش دفعات سردردهای میگرنی
 • کنترل عملکرد مثانه بیش فعال
 • درمان چشم های متقاطع (استرابیسم)
 • کشیدگی پلک (بلفارواسپاسم).
 • کنترل اسپاسم عضلات در گردن
 • کاهش علائم مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)
 • کنترل تعریق زیاد زیر بغل، کف دست، کف پا (هایپرهیدروز).
 • درمان ترشح بزاق بیش از حد (برای بزرگسالان مبتلا به سیالوره مزمن)
 • درمان برای اضطراب و افسردگی اجتماعی
تفاوت هایفوتراپی با بوتاکس چیست؟

بوتاکس می تواند مشکلات عضلات اسکلتی را که در نتیجه ی استرس روانی است، تسکین دهد. هنگامی که اضطراب و تنش در عضلات صورت رخ می دهد، ممکن است باعث ساییدن دندان ها به یکدیگر و یا تجمع فشار وایجاد خط فک شود که بوتاکس یک راه درمانی موثر است.

حالات صورت ارتباط مستقیمی با خلق و خوی فرد دارد. مغز هنگام احساس ترس، عصبانیت و غم و اندوه سیگنال هایی را به کل بدن می فرستد که این سیگنال ها منجر به تنش عضلانی می شوند و با گذشت زمان خطوط ریزی را ایجاد می کند. بوتاکس اساساً مانع از انقباض عضله شده و باعث آرامش سیستم عصبی می شود.

 • ایمن و موثر، با هزینه ی کم و بدون عوارض جانبی

بوتاکس در مبارزه با خطوط ریز و چین و چروک دور چشم و دهان بسیار موثر است. این ماده معمولاً برای درمان خطوط اطراف چشم و بین ابروها استفاده می شود، همچنین می تواند برای درمان خطوط خنده در اطراف دهان نیز استفاده شود. بعلاوه از بین تمام درمان های زیبایی، بوتاکس یکی از مقرون به صرفه ترین روش هاست و تاکنون عوارض جانبی کمی با بوتاکس گزارش شده است. اکثر مردم هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند و کاملا بی خطر است.

آینده بوتاکس

سازندگان بوتاکس اخیراً از برنامه ی آزمایش این محصول به عنوان درمانی برای افسردگی خبر داده اند. مطالعات قبلی نشان داده است که این یک درمان موثر و مفید برای بیش از 50 درصد از بیماران در مطالعه است. به طور کلی، بیمارانی که تحت درمان بوتاکس قرار گرفته اند در موقعیت های اجتماعی احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنند زیرا آنها می دانند که دچار سردرد نمی ششوند و آنها از احتمال تعریق زیاد در محل کار یا قرار ملاقات احساس خجالت نمی کنند. بیماران همچنین افزایش اعتماد به نفس را گزارش کرده اند زیرا احساس بهتری دارند و جذاب تر و جوان تر به نظر می رسند.

 

منبع:

http://www.greathollywoodsmiles.com/blog/119505-5-major-benefits-of-botox

https://doctorhermann.com/advantages-and-benefits-of-botox/