یکی از بیماری های شایع ویروسی زونا است. زونا نوعی بیماری عفونی و ویروسی عصب و پوست اطراف آن است که به علت فعالیت مجدد ویروس آبله مرغان یعنی واریسلا زوستر بروز پیدا می‌کند. شاید در کودکی درگیر بیماری آبله ‌مرغان شده باشید، این بیماری بسیار واگیردار است و شاید برخی از بزرگسالان نیز درگیر این ویروس شوند.

همه چیز درباره بیماری زونا

وقتی شخصی آبله ‌مرغان بگیرد ممکن است پس از بهبودی، این ویروس به‌صورت نهفته در سلول‌های عصبی ستون فقرات او باقی بماند و پس از گذشت سال‌ها با فعال شدن، شخص را به بیماری زونا مبتلا کند. این بیماری بیشتر در افراد سالمند بروز پیدا می‌کند. دکتر قانعی قصد دارد در ادامه شما را با همه چیز درباره زونا آشنا کند.

بیماری زونا چیست؟

ویروسی به نام ویروس واریسلا زوستر (Varicella Zoster Virus) وجود دارد که در مقاطع مختلفی از زندگی می تواند بیماری های مختلفی را با نام های مختلف ایجاد نماید. در زمان کودکی، تمامی افراد تجربه بیماری آبله مرغان را داشته اند که در واقع این بیماری به دنبال ورود ویروس واریسلا زوستر به بدن شروع می شود. سپس ضایعات خارشی که توام با تاول و ترشحات چرکی است در بدن ظاهر خواهد شد و پس از چند روز بهبود می یابد.

برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

به طور معمول این ویروس در سرتاسر بدن وجود دارد، اما متأسفانه از بین نمی رود و بلکه وارد دوره ای بنام کمون یا خاموشی می شود و در ناحیه اطراف نخاع یا مغز زندگی خود را ادامه می دهد. پس از مدتی در دوره بعدی زندگی یعنی در دوره سنی پنجاه یا شصت سالگی، این ویروس مجدد فعال می شود. این بار از کنار نخاع یا کنار مغز در طول رشته های عصبی حرکت می کند.

برای رزرو نوبت دکتر پوست مرزداران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

همچنین در پنجاه درصد موارد، در ناحیه های اطراف نوک سینه و دنده ها جای می گیرد و به صورت ضایعات خطی، علائم خود را نشان می دهد. در حالت عادی زونا بیماری خطرناکی نیست اما نکته مهم این است که درد زونا میتواند بسیار طاقت فرسا باشد به خصوص وقتی که این درد بعد از بهبود بیماری و رفع تاول ها و جوش های دردناک آن باقی بماند و تبدیل به نورآلژی اعصاب محیطی شود.

علت بیماری زونا چیست؟

علت این بیماری می تواند ویروس واریسلا زوستر باشد. اما به طور کلی علت دقیق زونا هنوز مشخص نیست. ممکن است با بالا رفتن سن به دلیل کاهش سیستم ایمنی نسبت به عفونت بروز کند. زونا درافراد بزرگسال که سیستم ایمنی ضعیف‌ تری دارند شایع‌ تر است. ویروس واریسلا زوستر بخشی از گروه ویروس‌ هایی است که هرپس نامیده می‌ شوند و شامل ویروس‌ هایی هستند که تاول هرپس یا تبخال تناسلی را که عفونت ناشی از تماس جنسی است، ایجاد می‌ ککنند

پسوريازيس چیست؟ صدفک پوستی و راه های درمان آن

علائم بیماری زونا

فرد در ابتدا دردهای بسیار شدیدی را احساس می‌ کند. به طوری که گاهی اوقات با مراجعه به پزشک این گونه دردها با دردهای کیسه صفرا، دردهای کلیوی و دردهای قلبی مانند سکته اشتباه گرفته می‌ شود. در نهایت پس از چند روز که بیمار دردهای شدیدی را حس کرد، ضایعات و راش های چرکین و تاولی ظاهر می‌ شوند که می تواند با درد همراه باشد.

برای رزرو نوبت کلینیک لیزر غرب تهران با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

درد بیماری زونا دردهایی از جنس سوزشی هستند و گاهی اوقات ممکن است احساس بی حسی در همان نواحی اطراف سینه و در فضای بین دنده ای ایجاد شود. جوش‌های ناشی از زونا در اکثر موارد به شکل یک دسته تاول، سمت راست یا چپ نیم تنه بالایی مانند یک کمربند احاطه می‌ کند. گاهی اوقات جوش‌ های زونا در اطراف چشم یا در یک طرف گردن یا صورت ایجاد می‌ شود.

افراد مبتلا

در مواردی بیان شده، افرادی که به این بیماری مبتلا هستند. و در صورت تماس لباس با بدن احساس درد شدیدی دارند و حتی زمانی که بیمار استحمام می کند. در هنگام شست و شو با لیف به شدت احساس درد و سوزش شدید دارد. به دنبال آن ممکن است بیمار از خارش هم شکایت داشته باشد. و حتی گاهی به دلایل دردهای شدید می تواند بی خواب، مضطرب و عصبی شود.

برای رزرو نوبت و مشاوره جوانسازی 4 بعدی با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

در صورتی که در منزل یکی از افراد خانواده که مبتلا به زونا شده، باید توجه داشت. که افراد بالای شصت سال نیاز به مراقبت های بیشتری دارند. همچنین افرادی که رادیوتراپی یا شیمی درمانی می شوند و سرطان دارند، باید مراقب آنها نیز بود.

درمان زونا

جدیدترین و مؤثرترین دارو برای درمان زونا والاسیکلوویر نام دارد. که به شکل قرص در بسته‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی ‌گرمی در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. والاسیکلوویر در واقع یک پیش داروست که در بدن به آسیکلوویر تبدیل می‌شود. داروی آسیکلوویر و پمادهای ضد ویروس گیاهی مانند: آفتوپلکس و ملیسان نیز در تسکین علایم بسیار کمک‌کننده هستند.

انواع جای جوش (اسکار آکنه) و جدیدترین روش‌های درمان آن

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر موی زائد با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

در تمامی این داروها رعایت یک نکته ضروری است و آن هم اینکه با مشاهده اولین علایم سوزش یا خارش و گزگز شدن پوست بایستی درمان را آغاز کرد. تا نتایج سریع تر و بهتری مشاهده شود. هدف از درمان، کاهش شدت و دوره بیماری، کاهش درد، تسریع در بهبود ضایعات پوستی و پیشگیری از عوارض درازمدت بیماری به ویژه درد عصبی زونا می‌باشد.

آیا بیماری زونا واگیردار است؟

شخصی که به زونا مبتلا است ممکن است. این ویروس واریسلا زوستر را به افرادی که نسبت به آبله مرغان ایمن نیستند، منتقل کند. این انتقال معمولاً از طریق تماس مستقیم با زخم باز ایجاد می‌شود. هنگامی که فرد مبتلا شد، شخص به جای زونا به آبله مرغان مبتلا می‌ شود. پیشگیری بهتر از درمان است. برای پیشگیری از ابتلا به بیماری زونا بایستی احتیاط های لازم را رعایت نمود. به هر حال بایستی از تماس افراد مبتلا به زونا با زنان باردار و نوزادان تازه متولد شده جلوگیری نمود.

برای رزرو نوبت و مشاوره لیزر فوتونا با شماره های درج شده در وب تماس بگیرید.

آبله مرغان در برخی از افراد می‌ تواند خطرناک باشد. تا زمانی که تاول‌ های زونا پوسته می‌ زند، بیمار، ناقل بیماری خواهد بود. و باید از هرگونه تماس فیزیکی با افرادی که تاکنون به آبله مرغان مبتلا نشده یا واکسن آبله مرغان دریافت نکرده‌ اند. به خصوص افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، زنان باردار و نوزادان، خودداری کند.

سخن پایانی در باب بیماری زونا

بیماری زونا نیز مانند هر بیماری دیگری قابل درمان است. اما این بیماری برای کودکان، افراد مسن و زنان باردار تقریبا خطرناک است. و درصورت مشاهده هر گونه از علائم بهتر است فرد سریعا به پزشک مراجعه کند. تا قبل از بروز کل علائم پزشک بتواند با تجویز دارو شدت بیماری را کاهش دهد. این بیماری، مسری است.

به گفته دکتر قانعی بهتر است فردی که دچار بیماری شده است در یک اتاق قرنطینه شود تا افراد دیگر با او تماس نداشته باشد، زیرا ممکن است علائم و بیماری در فرد دیگری با شدت بیشتر بروز پیدا کند.