آبرسانی پوست (هیدرودرم ابریژن) چیست؟

آبرسانی پوست نوعی درمان است که به نام هیدرودرم ابریژن نیز معروف است زیرا شامل لایه برداری مانند میکرودرم همراه با استفاده از سرم های آبرسان است. این روش معروف با فرآیند سه مرحله ای خود باعث تمیز کردن، لایه برداری و آبرسانی پوست می شود. این روش غیرتهاجمی با استفاده از یک دسته ی مکانیزه که روی پوست حرکت می کند و با کمک یک لایه برداری عمیق به همراه آب یا یک سرم لایه بردار فعال، به دفع سلول های مرده پوست و بقایای سطح پوست کمک می کند. این روش حرفه ای می تواند به درمان انواع بیماری های پوستی از جمله آکنه، خشکی، چین و چروک، کاهش خطوط ریز و منافذ درشت کمک می نماید.

سرم مورد استفاده در هیدرودرم ابریژن

سرم های درمانی مورد استفاده ممکن است در کلینیک ها متفاوت باشند. بیشتر درمان ها با سرم لایه بردار ساخته شده از آلفا – هیدروکسی اسیدها (AHAs) آغاز می شود. این ها مواد طبیعی هستند که به آرامی چسبی را که سلول های مرده پوست را بهم می چسباند، حل می کنند تا به راحتی از بین بروند. پس از لایه برداری و سم زدایی حرفه ای پوست، از سرم های مغذی شامل اسید هیالورونیک (یک آبرسان طبیعی موجود در پوست)، آنتی اکسیدان ها و ویتامین هایی که می توانند به عملکرد سلول های سالم کمک کرده و پوست را از پیری ناشی از آلاینده ها و استرس های اکسیداتیو محافظت کنند، استفاده می شود.

مزیت های هیدرودرم ابریژن

این روش به بهبود کلی بافت، رنگ و ظاهر پوست کمک می کند که به دلیل لایه برداری عمیقی است که منافذ پوست را تمیز می کند، همچنین بقایای موجود را از بین می برد و باعث نفوذ بهتر سرم های صورت متناسب با نوع پوست فرد می شود.

  • درمان آکنه

مدت هاست که روش های هیدرودرم ابریژن برای درمان آکنه در نظر گرفته می شود. این احتمالاً به دلیل لایه برداری عمقی است که به از بین بردن سلول های پوستی که منافذ آنها مسدود شده است، کمک می کند.

  • درمان جوش های سرسیاه

سلول های مرده پوست در ایجاد جوش های سرسیاه نیز نقش دارند. این نوع آکنه که بدون التهاب است می تواند با همان روش های لایه برداری و استفاده شده در هیدرودرم ابریژن از بین برود، اما برای تأیید مستقیم این مزایا باید مطالعات بالینی بیشتری انجام شود.

  • درمان بیماری روزاسه (Rosacea)

روزاسه یک بیماری شایع پوستی است که سبب قرمزی و تورم صورت می شود. یافتن روش های درمانی آرایشی و بهداشتی که برای این بیماری حساس پوستی به اندازه کافی ایمن باشند، بسیار دشوار است. در حالی که تحقیقات بیشتری برای اثبات ایمنی و اثربخشی هیدرودرم ابریژن برای روزاسه لازم است، یک مطالعه در سال 2006 نشان داد که تکنیک های مشابه ممکن است به سود روزاسه باشد.

  • مبارزه با پیر پوستی

یک مطالعه معتبر در سال 2008 بر روی 20 زن نشان داد کسانی که تحت درمان های هیدرودرم ابریژن قرار گرفتنده اند در مقایسه با افرادی که به تنهایی از سرم استفاده می کنند، علائم پیر پوستی کمتری بروز می دهند. این اثرات شامل کاهش اندازه منافذ، افزایش رنگدانه و کاهش خطوط ریز بود.

برای داشتن پوست جوان چه باید کرد؟

عوارض جانبی و اقدامات احتیاطی هیدرودرم ابریژن

دراین روش ممکن است در طول درمان فشار کمی احساس شود. برخلاف سایر روش های آرایشی، هیدرودرم ابریژن باعث درد یا قرمزی پوست نمی شود و تقریباً بدون عارضه است.

 

 

منبع

https://www.rejuvaustralia.com.au/blog/hydrodermabrasion/

https://www.healthline.com/health/what-is-hydrafacial#vs-radiofrequency