درمان تعریق با بوتاکس

از تزریق بوتاکس برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. بوتاکس یک نوتروکسین ساخته شده از باکتری است که باعث بوتولیسم می شود. اما اگر توسط متخصص پزشکی به طور مناسب استفاده شود بسیار ایمن است. بوتاکس به عنوان یک درمان زیبایی، چین و چروک صورت را با فلج کردن موقت ماهیچه ها از بین می برد. پزشکان همچنین از بوتاکس برای درمان بیماری های عصبی عضلانی مانند میگرن، اسپاسم عضلات و هایپرهیدروز (تعریق بیش از حد) نیز استفاده می کنند. بوتاکس یک درمان بسیار موثر برای تعریق زیاد است و کیفیت زندگی بسیاری از افراد را به شدت بهبود می بخشد.

هایپرهیدروز اصطلاح پزشکی برای تعریق زیاد است. این به هرگونه تعریق غیرطبیعی، مانند تعریق در صورت گرم نبودن بدن اشاره دارد. در بعضی موارد تعریق شدید فقط به یک ناحیه از بدن مانند زیر بغل یا پا محدود می شود و به آن هایپرهیدروز کانونی می گویند. در موارد دیگر تعریق می تواند در نواحی وسیعی از بدن گسترش یابد که متداول ترین مناطق تحت تأثیر هایپر هیدروز شامل پوست سر، زیر بغل، دست ها، پاها و کشاله ران هاست. افرادی که بیش از حد عرق می کنند اغلب لباس های آنها خیس می شود؛ ضد تعریق های معمولی برای کسانی که به این بیماری مبتلا هستند خوب عمل نمی کند. تزریق بوتاکس یک گزینه درمانی جدید برای افراد مبتلا به هایپرهیدروز است که مورد تأیید FDA هم می باشد. همچنین ممکن است از این دارو برای کاهش تعریق در مناطقی مانند دست، زیربغل، پا و صورت استفاده شود.

تزریق بوتاکس چگونه کار می کند؟

  بوتاکس با مسدود کردن اعصاب مسئول غدد عرق کار می کند. به طور معمول، سیستم عصبی با افزایش دمای بدن غدد عرق را فعال می کند. بدین ترتیب بدن به طور خودکار خنک می گردد. با این حال، در افراد مبتلا به هایپرهیدروز، اعصاب باعث فعالیت بیش از حد غدد عرقی می شوند.

بوتاکس اصل و بوتاکس تقلبی، تفاوت ها و ملاحظات

وقتی مستقیماً در ناحیه ای از بدن که عرق می کند تزریق بوتاکس انجام گیرد، اعصاب پرکار اساساً فلج می شوند. هنگامی که اعصاب نتوانند غدد عرق را فعال کنند، فرد دیگر عرق نمی کند. با این حال، بوتاکس فقط از تعریق در ناحیه خاصی که در آن تزریق می شود، جلوگیری می کند.

بوتاکس در چه نواحی بکار برده می شود؟

در حال حاضر، بوتاکس فقط برای درمان تعریق زیر بغل تأیید شده است. اما پزشکان از آن برای درمان سایر مناطق بدن نیز استفاده می کنند. مطالعات نشان داده است که بوتاکس در 80 تا 90 درصد موارد کف دست عرق کرده را با موفقیت درمان می کند. مطالعات همچنین نشان می دهد که بوتاکس برای درمان عرق پیشانی نیز اثر گذار است و می تواند تعریق را برای مدت پنج ماه تا 75 درصد کاهش دهد. محققان بر این باورند که بوتاکس می تواند به تعریق کف پا نیز کمک کند، با این حال مطالعات کمی در این باره انجام شده است. نگرانی ویژه این است که تزریق در پا به طور قابل توجهی دردناک تر از مناطق دیگر است؛ زیرا در آنجا ریشه های عصبی بیشتری وجود دارد.

تزریق بوتاکس چگونه است؟

تزریق بوتاکس هنگامی که توسط یک پزشک باتجربه انجام می شود، بهترین نتیجه را می دهد. تزریق مدت زیادی طول نمی کشد و می تواند در طول یک بازدید از کلینیک کامل شود. پزشک با استفاده از یک سوزن ظریف، داروی بوتاکس را دقیقاً در زیر سطح پوست تزریق می کند. پزشک ممکن است برای جلوگیری از درد از یخ یا یک ماده بی حس کننده استفاده کند. به محض اتمام تزریق بوتاکس می توان به کار و زندگی عادی بازگشت.

هر آنچه باید از فواید بوتاکس بدانید

خطرات و عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

مطالعات زیادی برای ارزیابی ایمنی بوتاکس انجام شده است. اکثر افراد به آن واکنش آلرژیک ندارند اما عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • درد یا کبودی در محل تزریق
  • سردرد
  • علائم شبیه آنفولانزا
  • افتادگی پلک (برای تزریق صورت)
  • خشکی چشم یا پارگی (برای تزریق صورت)

عوارض جانبی جدی تزریق بوتاکس بسیار نادر است. عوارض جانبی جدی هنگامی اتفاق می افتد که بوتاکس روی کل بدن تأثیر بگذارد. این اتفاق می تواند ساعت ها، روزها یا هفته ها بعد از تزریق رخ دهد. عوارض جانبی نادر اما جدی عبارتند از:

  • ضعف عضلانی در کل بدن
  • مشکل دیدن
  • تنفس دشوار
  • از دست دادن کنترل مثانه

چه انتظاراتی بعد از درمان وجود دارد؟

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می توان  فعالیت های عادی را از سر گرفت. بین دو تا هفت روز طول خواهد کشید تا عرق در ناحیه تحت درمان قطع شود. خشکی کامل ممکن است تا دو هفته زمان ببرد. اثرات بوتاکس موقتی است، به این معنی که در آینده به تزریق مجدد نیاز خواهد بود. برای تعریق در زیر بغل، خشکی می تواند از چهار تا چهارده ماه طول بکشد اما نتایج ممکن است برای دست و پاها به مدت طولانی ادامه نداشته باشد و شاید لازم باشد که درمان هر شش ماه تکرار شود.

 

منبع

https://www.healthline.com/health/botox-for-sweating

https://www.mhealth.org/blog/2019/jan-2019/botox-for-excessive-sweating-how-does-it-work