درمان ریزش موهای ارثی

طاسی برای بعضی افراد بخش پذیرفته شده از روند پیری و برای بعضی دیگر ناخوشایند است. ریزش مو میلیون ها زن و مرد را تحت تأثیر قرار داده است و با وجود دهه ها تحقیق، هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

آلوپسی آندروژنتیک (که بیشتر به طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه معروف است) شایع ترین نوع ریزش مو است که حدود 30 میلیون زن و 50 میلیون مرد در سراسر ایالات متحده به آن مبتلا هستند.

در مردان، ریزش مو از بالای هر دو گیج گاه شروع می شود و با گذشت زمان کاهش می یابد تا شکل “M” ایجاد شود. موها در قسمت تاج نیز نازک شده و ممکن است تا طاسی جزئی یا کامل پیشرفت کنند. دلیل طاسی الگوی مردانه، ارثی است و ممکن است با هورمون های جنسی مردانه نیز مرتبط باشد. ریزش موی مردانه می تواند از همان دوران بلوغ شروع شود. دو سوم مردان در سن 35 سالگی و حدود 85 درصد مردان در سن 50 سالگی این عارضه را تجربه می کنند.

در زنان اما خط مو عقب نمی رود و به ندرت منجر به طاسی کامل می شود، اما موها معمولاً در همه ی سر نازک می شوند. دلایل طاسی الگوی زنان مشخص نیست. با این حال، ریزش مو بیشتر در زنان پس از یائسگی اتفاق می افتد که نشان می دهد این بیماری ممکن است با کاهش هورمون های زنانه همراه باشد.

مراحل رشد مو و مینیاتوری شدن آن

مو از فولیکول (ریشه ی مو) و شافت (فیبر قابل مشاهده بالای پوست سر) تشکیل شده است. در پیاز مو، واقع در انتهای فولیکول، سلول ها تقسیم شده و رشد می کنند و ساقه مو را تولید می کنند که از پروتئینی به نام کراتین ساخته می شود. پاپیلایی که فولیکول را احاطه کرده است، حاوی رگ های خونی کوچکی است که غده های مو را تغذیه می کند و هورمون هایی را برای تنظیم رشد و ساختار مو فراهم می کند.

آیا می توان بعد از کاشت مو، موها را کوتاه کرد؟

فولیکول های مو دقیقاً مانند همه ی سلول ها دارای چرخه هستند. یک قسمت طبیعی از چرخه شامل ریزش حدود 50 تا 100 تار مو در روز است.

هر فولیکول برای 2 تا 6 سال مو تولید می کند و سپس برای چند ماه استراحت می کند. در حالی که فولیکول مو در مرحله استراحت خود است، مو می ریزد. حدود 100000 فولیکول در پوست سر وجود دارد، اما از آنجا که هر فولیکول در زمان متفاوتی استراحت می کند و سایرین مو ایجاد می کنند، ریزش مو معمولاً قابل توجه نیست. وقتی اختلالی در چرخه رشد و ریزش ایجاد شود، یا اگر فولیکول مو از بین رفته و با بافت اسکار جایگزین شود، ریزش موی محسوس تری رخ می دهد.

دانشمندان اکنون درک کرده اند که طاسی از طریق پدیده ای معروف به مینیاتوری شدن مو رخ می دهد. به نظر می رسد برخی از فولیکول های مو از نظر ژنتیکی نسبت به عملکرد دی هیدروتستوسترون (DHT)، بسیار حساس هستند. DHT به گیرنده های موجود در فولیکول های مو متصل شده و باعث کوچک شدن آنها می شود. با گذشت زمان، فولیکول ها موهای نازک تری تولید می کنند و برای مدت زمان کوتاه تری نسبت به حالت طبیعی رشد می کنند. در نهایت، فولیکول دیگر مو تولید نمی کند و منطقه را طاس می شود.

راه های تشخیص

قبل از تشخیص، پزشک یک معاینه بدنی انجام می دهد و از رژیم، برنامه مراقبت از مو، سابقه ی پزشکی و خانوادگی فرد می پرسد. ممکن است تست هایی مانند موارد زیر را نیز توصیه کند:

  • آزمایش خون: این ممکن است به کشف شرایط پزشکی کمک کند که می تواند باعث ریزش مو شود.
  • تست کشش: پزشک آرامی چندین تار مو را می کشد تا ببینید چه تعداد از آنها خارج می شود. این به تعیین مرحله روند ریزش کمک می کند.
  • بایوپسی پوست سر (نمونه برداری از پوست سر): پزشک نمونه هایی را از روی پوست یا از چند موی جدا شده از پوست سر برمی دارد تا ریشه های مو را زیر میکروسکوپ بررسی کند. این می تواند در تعیین اینکه آیا عفونت باعث ریزش مو شده است یا خیر نقش مهمی داشته باشد.
  • بررسی میکروسکوپی: میکروسکوپ به کشف اختلالات احتمالی موجود در ساقه مو کمک می کند.
راهكارهایی طبيعی براي داشتن موهایی ضخيم تر، بخش اول

درمان های موجود در زمینه ریزش مو

در حال حاضر گزینه های درمانی کمی برای توقف یا معکوس سازی مینیاتوری شدن مو در دسترس است. بیشتر درمان های ریزش مو به جای اینکه یک راه حل دائمی باشند، فقط ریزش مو را کنترل می کنند. درمان های ریزش مو شامل مصرف داروها و انجام جراحی است.

درمان دارویی

تنها دو دارو مورد تأیید اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان ریزش مو تأیید شده اند که شامل ماینوکسیدیل (Rogaine) و فیناستراید (Propecia) است.

 

  • Minoxidil (ماینوکسیدیل)

استفاده از ماینوکسیدیل برای درمان طاسی به طور تصادفی کشف شد. ماینوکسیدیل به طور گسترده ای برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار گرفت، اما محققان دریافتند که یکی از عوارض جانبی این دارو، رشد مو در مناطق غیر منتظره است. لوسیون ماینوکسیدیل به پوست سر مالیده می شود و ممکن است با افزایش جریان خون و در نتیجه تغذیه ی پیازهای مو اثرگذار باشد. انجمن ریزش مو در آمریکا می گوید که اکثر کارشناسان موافق هستند که ماینوکسیدیل دارویی نسبتاً مؤثر در مبارزه با ریزش مو است. ماینوکسیدیل به صورت مایع، کف و شامپو ارائه می شود. برای تأثیرگذاری بیشتر، این محصول را باید یک بار در روز برای خانم ها و دو بار برای آقایان روی پوست سر مالید. برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو و شروع رشد مجدد مو، حداقل شش ماه درمان نیاز است.

  • Finasteride (فیناستراید)

عوارض جانبی فیناستراید در رشد مو در طی تولید دارویی برای درمان بزرگ شدن غده ی پروستات، بدست آمد. فیناستراید 5-α-ردوکتاز نوع II را مهار می کند، آنزیمی که مسئول تبدیل تستوسترون به آندروژن DHT است. گزارش شده است که سطح DHT با مصرف دارو تا 60 درصد کاهش می یابد. این یک داروی تجویز شده برای آقایان است که می توان آن را روزانه به صورت قرص مصرف کرد. بسیاری از مردانی که فیناستراید مصرف می کنند، کاهش سرعت ریزش مو را تجربه می کنند و برخی از آنها ممکن است رشد جدیدی از مو را نیز نشان دهند. فیناستراید ممکن است برای مردان بالای 60 سال به همین خوبی عمل نکند.

علل ريزش ابرو و مژه چيست؟

درمان با جراحی

  • کاشت مو

این روش شامل برداشتن فولیکول هایی از پشت سر (که نسبتاً به DHT مقاوم هستند) و پیوند زدن آنها به مناطق طاس سر است. یک جراح شاخه های کوچک پوستی را که حاوی چندین تار مو است را برداشته و در مکان هایی که فولیکول های مو غیرفعال هستند، پیوند می دهد. حدود 15 درصد موها از فولیکول به صورت یک مو خارج می شوند و 15 درصد آنها در گروه های چهار یا پنج تار مویی رشد می کنند. در پایان این روش، فرد هنوز همان مقدار مو را خواهد داشت؛ فقط به طور مساوی تری در اطراف پوست سر پخش می شود. درمان ریزش مو از طریق روش جراحی می تواند دردناک و پرهزینه باشد. خطر اسکار و عفونت نیز وجود دارد. این روش نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد، اما دردناک است بنابراین برای تسکین هرگونه ناراحتی به فرد داروی بی حسی می دهند.

  • لیزر درمانی در سطح پایین (Low-level laser therapy)

لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) نوعی درمان با نور و گرما است. نشان داده شده است که LLLT باعث تحریک رشد مو در زنان و مردان می شود. محققان فرض می کنند که مکانیسم های اصلی درگیر در این فرآیند باعث تحریک سلول های بنیادی اپیدرمی در فولیکول و انتقال فولیکول به مرحله رشد می شود. سازمان غذا و دارو آمریکا استفاده از دستگاه لیزر سطح پایین را به عنوان درمانی برای ریزش موی ارثی در زنان و مردان تأیید کرده است.

منبع

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/diagnosis-treatment/drc-20372932

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317788